Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Co warto wiedzieć o in vitro

5 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Niewiele jest w medycynie kwestii, które prowadzą do tak różnych opinii na tle etycznym jak zabieg in vitro. Od 2013 do 2016 roku działa program refundacji z NFZ obejmujący 3 cykle zapłodnienia pozaustrojowego, któremu towarzyszą wciąż powracające w mediach kontrowersje. Co powinniście wiedzieć o in vitro? Jakie są za i przeciw?

Zapłodnienie in vitro polega na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej z plemnikiem poza organizmem kobiety. Lekarze przemawiają za tą formą leczenia, ponieważ jest to całkiem skuteczna metoda walki z niepłodnością, która jest przecież jednostką choroby, jak cukrzyca czy reumatyzm. Z drugiej strony argumentację wysuwają osoby, którym in vitro nie odpowiada ze względów religijnych i etycznych.

Ciekawostka: Test IVF Predict – sprawdź prawdopodobieństwo skuteczności in vitro

Test (lub inaczej kalkulator) IVF Predict jest serią dziewięciu pytań, które mogą wykonać pary przygotowujące się do zapłodnienia in vitro. Został przygotowany przez naukowców – prof. Scotta Nelsona, prof. Debbie Lawlor i dr Toma Kelseya. Test oblicza jakie są statystyczne szanse na urodzenie dziecka przy pomocy techniki wspomaganego rozrodu. Kalkulator mierzy szansę pytając tylko o podstawowe informacje, takie jak wiek kobiety, powód niepłodności, ilość przebytych cykli in vitro itp.

Argumenty na tak: in vitro daje szansę

Mimo powszechnie panującej opinii, że in vitro jest kontrowesyjne, badania wykazują, że zabieg nie spotyka się aż z tak wielkim ostracyzmem społecznym. Z danych CBOSu (czerwiec 2010 r.) wynika, że zdecydowana większość  Polaków nie ma nic przeciwko IVF.  Niemal 80% z nas akceptuje tę formę leczenia.

Warto pamiętać, że jest wiele technik wspomaganego rozrodu, a in vitro wybierane jest w ostateczności – kiedy żadna ze wcześniejszych metod nie przyniosła oczekiwanego skutku. Wskazaniami do wykonania tego rodzaju zapłodnienia pozaustrojowego są w przypadku kobiety nieodwracalne uszkodzenia jajowodów, zrosty jajowodów uniemożliwiające ich wyleczenie, obniżona rezerwa jajnikowa oraz endometrioza. W przypadku mężczyzn wskazaniem do in vitro jest mały odsetek plemników w spermie lub całkowity brak plemników w ejakulacie, lecz zachowana ich produkcja w jądrze, a także ich mała ruchliwość.

In vitro daje więc szanse dla par na urodzenie własnego dziecka, mimo często nieuleczalnych schorzeń własnych organizmów – dla części par jest to nie tylko najskuteczniejsza metoda, ale także jedyna droga dająca możliwość posiadania własnego potomstwa. 

Skuteczność in vitro

Według Europejskiego Stowarzyszenia Embriologii i Rozrodu Człowieka (ESHRE) w krajach należących do UE tylko 1/3 transferów zarodka kończy się prawidłowym zagnieżdżeniem w macicy kobiety – niestety statystyka ta może nie być trafna dla Polski, gdyż tylko największe polskie kliniki leczenia niepłodności raportują do ESHRE swoje badania. To jednak nie jedyny powód braku danych – spora część kobiet po zajściu w ciążę z in vitro nie prowadzi ciąży w klinikach, gdzie przeprowadzone zostało pozaustrojowe zapłodnienie (co może wiązać się np. ze wstydem kobiet, że zmuszone były sięgnąć po tę metodę albo kosztami takich wizyt).

Skuteczność in vitro zależy od wieku kobiety decydującej się na zabieg – do 35 roku życia, wg. brytyjskich danych, szanse te wynoszą 32%. Na świecie najlepsze kliniki osiągają skuteczność 30-40%, a w Polsce 25-30%.

Ciąża z in vitro

Zajście w ciążę w wyniku zabiegu in vitro dla wielu par jest ogromną radością – takie ciąże jednak znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka. Ze względu na późniejszy wiek osób decydujących się na metodę zapłodnienia pozaustrojowego, częściej niż w przypadku ciąż samoistnych dziecko narażone jest na cukrzycę czy wady wrodzone. Ciąża z in vitro też statystycznie częściej rozwiązywana jest poprzez cesarskie cięcie.

In vitro nie dla każdej pary przyniesie długo wyczekiwaną ciążę; jest to jednak sytuacja dość naturalna w biologii człowieka. Szacuje się, że na 100 poczęć naturalnych, zaledwie 30 skończy się porodem – większość z embrionów (70%) obumiera, jeszcze zanim zdąży się zagnieździć w macicy kobiety. Dlatego żeby zwiększyć skuteczność, niekiedy w zabiegu in vitro transferuje się większą liczbę zarodków (zwykle dwa). Wytworzenie jednego embrionu daje mniej niż 15% szans na uzyskanie zapłodnienia. Coraz więcej jednak specjalistów namawiają do SETu, czyli transferu pojedynczego zarodka – częste ciąże mnogie w wyniku in vitro nie są korzystne dla kobiety; ciąże bliźniacze, a nawet trojacze zmniejszają szansę donoszenia ciąży i urodzenia dziecka w terminie.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!