Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Stany zapalne narządu płciowego, spodziectwo, ejakulacja wsteczna - przyczyny niepłodności mężczyzn

5 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Wśród przyczyn męskiej niepłodności wymienia się spodziectwo, ejakulację wsteczną i stany zapalne narządu płciowego. Wśród stanów zapalnych rozróżnia się natomiast zapalenie prostaty, zapalenie pęcherzyków nasiennych oraz zapalenie jąder i najądrzy.

Niepłodność wynikająca z infekcji układu moczowo-płciowego bakteriami lub wirusami stanowi 7-8% wszystkich przypadków zdiagnozowanej niepłodności u mężczyzn. W każdej z trzech opisanych niżej dolegliwości zalecane jest wykonanie badania parametrów nasienia, analizy zmiany hormonów oraz analiz immunologicznych.

Zapalenie gruczołu krokowego (zapalenie prostaty, zapalenie stercza)

Zapalenie stercza czy gruczołu krokowego znane jest szerzej pod nazwą zapalenia prostaty. Jest to jedna z najczęstszych chorób mężczyzn, z którą panowie zgłaszają się do urologa. Według artykułu z „Przeglądu Urologicznego” (2007/5) aż 10% mężczyzn zgłaszających się do tego specjalisty, ma diagnozowane zapalenie prostaty. Częstą przyczyną zapalenia gruczołu krokowego jest zakażenie bakteriami gram ujemnymi lub gram dodatnimi. Bakterie wnikają do cewki moczowej podczas stosunku oralnego lub analnego, a także w wyniku zetknięcia się z bakteriami wywołującymi przewlekły stan zapalny narządu rodnego partnerki. Do gruczołu prostaty docierają wraz z krwią. Pierwsza grupa bakterii częściej wywołuje to schorzenie – w 60-80% przypadków za zapalenie odpowiadają bakterie Escherichia coli. 15% z gram ujemnych bakterii odpowiadających za tę chorobę to Pseudomonas aeruginosa, bakterie z grupy Serratia, Enerobacter i Klebsiella. Zapalenie prostaty wywołane bakteriami gram dodatnimi (zwykle z grupy Enterococcus) stanowi 5-10% zakażeń.

Najtrudniejsze do zdiagnozowania jest natomiast zakażenie spowodowane Chlamydia trachomatis, która wywołuje 20% tzw. niebakteryjnego zapalenia stercza (prostaty). Niebakteryjne zapalenie stercza może być wywołane zastojem wydzieliny stercza lub podrażnieniem – przechłodzeniem czy działaniem alkoholu. Pozostałymi czynnikami wywołującymi zapalenie gruczołu krokowego są zaburzenia anatomiczne (powiększenie prostaty, zwężenie szyjki pęcherza) i neurologiczne. Wynika to ze zwężonego ujścia strumienia moczu, które wpływa na zwiększenie ciśnienia śródcewkowego i wewnątrzpęcherzowego. Zapalenie prostaty może być też spowodowane zastojem wydzieliny stercza, która umożliwia plemnikom poruszanie się. Wydzielina ta, jeśli nie wydostanie się wraz z wytryskiem lub gdy jest jej produkowany nadmiar, zalega w prostacie i wywołuje stan zapalny.

Przeczytaj: 
Ogólnoustrojowe przyczyny niepłodności mężczyzn

Objawy. Mężczyźni z zapaleniem prostaty mogą u siebie zaobserwować częstomocz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ból nad spojeniem łonowym, ból krocza i jąder, pieczenie cewki moczowej, ból podczas ejakulacji, obecność krwi w spermie oraz zmianę zabarwienia nasienia. Dodatkowymi symptomami jest też depresja, osłabienie funkcji seksualnych oraz zaburzenia snu. Lekarz w celu postawienia trafnej diagnozy przeprowadza wywiad z pacjentem oraz zleca diagnostykę mikrobiologiczną – badanie bakteriologiczne nasienia lub 2-szklankowy test Mearesa-Stamey’a (badanie moczu przed i po masażu stercza). Diagnostyka może być poszerzona o uroflumetrię, a w  przypadku podejrzenia raka stercza wykonuje się także biopsję gruczołu.

Leczenie zapalenia prostaty dzieli się przede wszystkim na leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Pierwsze z nich polega na przypisaniu pacjentowi antybiotykoterapii, która skuteczna jest nawet w przypadku braku możliwości jednoznacznego stwierdzenia podłoża bakteriologicznego zapalenia. Według badań antybiotyki także pozwalają na statystycznie szybszy powrót pacjenta do pełni zdrowia. Najczęściej stosowane są flurochinolony; terapia zwykle musi być przedłużona nawet do 8 tygodni, ponieważ mimo dobrze dobranego antybiotyku, trudno osiągnąć odpowiednie stężenie leku w tkance stercza. Farmaceutyki mają dość ciężką drogę do dotarcia do tkanki gruczołu, dlatego też pierwsze dawki antybiotyku podaje się dożylnie. Choroba prostaty jest stanem zapalnym, dlatego często zalecane jest zażywanie przez pacjenta niesterydowych leków przeciwzapalnych. Przeciwzapalnie działają również niektóre ekstrakty roślinne, zwłaszcza te zawierające duże ilości steroli, lipidów, terpenów i flawonoidów. Blokery receptorów alfa zalecane są zwłaszcza przy zapaleniu prostaty wywołanym wzmożonym ciśnieniem śródcewkowym – muszą być one, tak jak flurochinolony, stosowane kilka tygodni. Jeśli objawami dodatkowymi są zaburzenia nastroju, konieczne jest wprowadzenie leków przeciwdepresyjnych i terapii u psychologa lub psychiatry. Gdy zapalenie prostaty związane jest ze wzmożonym napięciem mięśni zlokalizowanych w obrębie miednicy mniejszej, można zażywać leki rozluźniające, a także poddać się akupunkturze, blokadzie nerwu sromowego, hipertermii czy termoterapii.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!