Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Badanie nasienia

5 paź 2015 r.

Fot. SHutterstock

Badanie nasienia jest bardzo ważnym testem wykonywanym przy diagnozowaniu niepłodności mężczyzn. Dzięki niemu można ocenić funkcje plemników, wydzielinę prostaty oraz stan pęcherzyków nasiennych. Umożliwia także poszerzenie diagnostyki, a co za tym idzie zastosowania właściwego leczenia. Test ten nazywany jest także seminogramem i spremiogramem. Co to są normozoospermia, Aspermia, szoospermia, kryptozoospermia, oligozoospermia, polizoospermia, hipospermia, hiperspermia, asthenospermia, teratozoospermia czy aglutynacja nasienia...

Badanie spermy służy sprawdzeniu ilości, jakości i szybkości plemników, a jako metoda prosta, tania i szybka – jest bardzo często stosowana w diagnozowaniu wielu chorób, do których wliczana jest też niepłodność. Ponadto wykrycie niepłodności oraz przyczyny takiego stanu u mężczyzn jest łatwiejsze niż u kobiet – dlatego też partnerzy mający trudności z poczęciem dziecka wysyłani są na badania razem. Pobranie nasienia następować powinno najlepiej po 3-5 dniowej wstrzemięźliwości w kontaktach seksualnych. Zafałszowane wyniki badania nasienia uzyskamy po zbyt krótkim lub zbyt długim czasie od ostatniego wytrysku, a także wtedy, gdy na 2-3 miesiące przed badaniem pacjent był chory i miał stan podgorączkowy lub gorączkę.

Wskazaniem do wykonania spremiogramu jest przebyte leczenie wnętrostwa   czy skrętu jądra, poddanie się terapii przeciwnowotworowej, przebyty zabieg chirurgiczny układu rozrodczego i przebyte leczenie steroidami płciowymi. Dodatkowo badanie wykonuje się u każdego mężczyzny decydującego się na dawstwo nasienia. Badanie można też wykonać nawet jeśli nie ma do tego żadnych podstaw medycznych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia prawidłowe parametry nasienia określa się na podstawie 11 czynników. Pierwszym jest objętość ejakulatu, która powinna wynosić więcej niż 1.5 ml. Liczba plemników w spermie powinna wynosić co najmniej 39 milionów komórek, z czego na 1 ml preparatu, powinno ich być przynajmniej 15 mln. Więcej niż 58% z plemników w nasieniu powinna być żywa. Najbardziej korzystnym pH jest to wynoszące 7.2 lub więcej. 40% plemników powinno wykazywać ruchy szybkie. Innymi badanymi czynnikami jest fruktoza, morfologia plemników, ilość leukocytów i immunobead test (na przeciwciała przeciwplemnikowe). Morfologia plemnika oznacza prawidłową budowę komórki – ta jednak nawet u płodnego mężczyzny wynosi średnio 25% form prawidłowych w ejakulacie.

Badanie nasienia pozwala również wykryć stan zapalny narządów rodnych i choroby tego układu. W badaniu wykazywana jest znaczna ilość leukocytów; dzięki temu można zlecić kolejne badania diagnostyczne umożliwiające rozpoznanie schorzenia. Jeśli po 3 miesiącach, czyli czasie w którym powstają nowe komórki, w powtórnym badaniu spermy ciągle odnotowana będzie obecność leukocytów,  konieczne będzie wykonanie innych testów – badań hormonalnych, czy nawet biopsji jądra.

Najbardziej oczekiwanym przez panów wynikiem jest normozoospermia, czyli prawidłowość w uzyskanych parametrach ejakulatu. Oznacza to, że w badanej spermie znajduje się wystarczająca ilość zdrowych plemników o normalnych parametrach ruchu – dzięki temu szanse na zapłodnienie niemającej problemów z płodnością partnerki wynoszą 85%.

Aspermia to stan, w którym dochodzi do zbyt małego wytrysku nasienia (poniżej 0,5 ml) lub całkowitego jego braku. Zwykle jest wynikiem urazów, chorób zakaźnych, zabiegów operacyjnych lub wad rozwojowych. Przejściowa aspermia pojawia się na skutek zbyt licznych stosunków seksualnych.

Azoospermia oznacza brak plemników w nasieniu, zarówno w preparacie bezpośrednim, jak i w próbce po odwirowaniu; w celu potwierdzenia diagnozy konieczne są kolejne badania spermy. Schorzenie to może być przyczyną niedoczynności przysadki mózgowej, uszkodzenia jąder lub niedrożności jajowodów. Dodatkowo może być jednym z objawów zaburzeń genetycznych (np. w mukowiscydozie) i zaburzeń kariotypu (np. w Zespole Klinefelter’a, Kallmana czy Pradera-Willego).

Kryptozoospermia to zmniejszenie ilości plemników w ejakulacie – liczba ta najczęściej spada poniżej miliona na taką próbkę. Zwykle wynika z przyjmowania niektórych leków; konieczne jest wtedy sprawdzenie, który z medykamentów wywołuje taki objaw i zastąpienie go innym.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!